صفحه شخصی ثنا نعمتی   
 
نام و نام خانوادگی: ثنا نعمتی
استان: قم
رشته: عمران
شغل:  Technical Office - Zolale Iran
تاریخ عضویت:  1391/03/11
 روزنوشت ها    
 

 اجرای نقب در عمق 11 متری بخش عمران

14
برای دریافت فایلها باید از نرم افزار های ویژه دانلود استفاده نمایید. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید)

تصویر زیر مربوط به یکی از روشهای علم مهندسی در زمینه عملیات لوله گذاری در خطوط انتقال فاضلاب می باشد که در پروژه خط انتقال فاضلاب همدان در مسیر تقاطع خیابان های جانبازان و شهید رجائی به کار گرفته شد.
اجرای عملیات خط انتقال مذکور با لولهmm 1600 بتنی و در عمق 11 متری از سطح زمین در ادامه مسیر به تقاطع پر ترافیک یادشده یا به عبارتی دیگر اصلی ترین گره ترافیکی شهر برخورد و به دلیل بالا بودن سطح تراز آب و سستی بیش از حد خاک و عدم امکان به کارگیری روش Pipe Jacking کاملاً متوقف شد و لذا تنها گزینه محتمل یعنی اجرای نقب و عبور از زیر زمین در دستور کار قرار گرفت و در این راستا مقرر گردید تا در عمق 11 متری از سطح زمینی با لایه های خاک سست و ناپایدار کاملاً غرقاب، در طول 30 متر عملیات لوله گذاری انجام شود، که برای این کار با محاسبه بارهای مرده و ترافیکی موجود در مسیر ترانشه بر اساس محاسبات ذیل تعدادی کول فولادی سهمی شکل به عرض 60 سانتیمتر و به ارتفاع 5/ 3 متر و به ضخامت 6 میلیمتر در مجموع به طول 30 متر طراحی و ساخته شد )مطابق شکل( و این ابتکار که در نوع خود بی نظیر بود در مدت کوتاه هفت شبانه روز توسط عوامل فنی و اجرائی شرکت مجری اجرا گردید.

ساخت کول های مذکور با در نظر گرفتن حد ارتجاعی فلزات یعنی 2100 kg/cm2 و محاسبه بار ناشی از وزن خاک روی کول و همچنین بار زنده 5000 پاسکال با فرض اینکه ابتدا نیرو به خاک و سپس از طریق خاک به صفحه فولادی منتقل میشود توزیع تنش محاسبه گردید، که واضح است با افزایش نیرو نقطه بحرانی به سمت پایه های طاق تخم مرغی شکل منتقل میشود، به همین دلیل با تقویت قسمت فوقانی طاق و اتصال پایه های کول ها در کف با ناودانی 14 ، مکان ماکزیمم تنش تا میزان 250 تن را به تکیه گاه های پایینی طاق فولادی منتقل نموده و عملاً بدون کوچکترین تغییر شکلی عملیات لوله گذاری انجام شد


سه شنبه 9 آبان 1391 ساعت 12:51  
 نظرات    
 
محمد ذوالفقاری 23:25 سه شنبه 9 آبان 1391
1
 محمد ذوالفقاری
با تشکر از شما خانم مهندس نعمتی . لازم به توضیح این پروژه سال گذشته و با کیفیت بسیار عالی انجام شد و بنده تا حدودی شاهد اجرای کارها بودم
ثنا نعمتی 07:03 چهارشنبه 10 آبان 1391
0
 ثنا نعمتی
ممنون از توضیحتون جناب مهندس ذوالفقاری
م افتخاری 11:22 چهارشنبه 10 آبان 1391
2
 م افتخاری
صرفاً برای آگاهی بیشتر خواهشمند است توضیح دهید که:
با توجه به شرایطی که وصف آن در متن آمده ، حفاری بسیار مشکل بوده است.
به این ترتیب آیا حفاری به روش پایپ جکینگ انجام شده یا از روش دیگری استفاده شده است؟
آن گونه که از تصویر برمی‌آید آیا کول‌های فولادی مورد اشاره به عنوان غلاف عبور لوله بتنی استفاده شده؟
همچنین به دلیل اشباع بودن خاک ، برای جلوگیری از خوردگی کول‌های فولادی چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟
آیا دلیل خاصی برای عدم استفاده از مقطع نعل اسبی برای عبور فاضلاب وجود داشته است؟


سپاس
محمد ذوالفقاری 14:10 چهارشنبه 10 آبان 1391
2
 محمد ذوالفقاری
با کسب اجازه از خانم مهندس نعمتی در پاسخ به آقای مهندس افتخاری باید عرض کنم پروژه های فاضلاب در شهر همدان به دو روش حفاری سنتی و روش لوله رانی پایپ جکینگ انجام می شود که هریک دارای محاسن و معایبی است اما در مجموع برای همدان فکر می کنم روش مدرن مقرون به صرفه نیست چرا که هزینه های این دو اصلا با یکدیگر قابل مقایسه نیست و فاصله زیادی دارد.
اجرای پروژه فاضلاب به روش سنتی هر مترمربع 700 هزار تومان هزینه در بردارد اما در روش جدید این هزینه برای هرمترمربع 5/2 میلیون تومان تمام می شود ( البته قیمتها مربوط به 2سال پیش است )
م افتخاری 15:15 چهارشنبه 10 آبان 1391
0
 م افتخاری
با سپاس از آقای مهندس ذوالفقاری
البته تصور میکنم توضیحات جنابعالی پاسخ پرسشهای بنده نبود لیکن از بابت توضیحات مربوط به هزینه دو روش اجرائی سپاسگزارم
محمد ذوالفقاری 20:43 چهارشنبه 10 آبان 1391
1
 محمد ذوالفقاری
آقای مهندس افتخاری عزیز من فقط جواب سوال اول شما را دادم و اندک اطلاعاتی را که راجع به این پروژه داشتم در اختیار دوستان قرار دادم . اگر پر حرفی کرده ام پوزش میخواهم
حسن معتمدی نیا 10:04 پنجشنبه 11 آبان 1391
0
 حسن معتمدی نیا
نقب ایجاد شده برای چه طول عمری طراحی شده است؟ آیا استفاده از این روش موقت و فقط برای طول اجرای پروژه بوده و یا نقب ایجاد شده برای مدت زمان بهره برداری هم مورد نیاز است؟
ثنا نعمتی 11:17 پنجشنبه 11 آبان 1391
3
 ثنا نعمتی
با عرض پوزش نظرات این روزنوشت امروز به ایمیل بنده ارسال شد.
با تشکر از توضیح مهندس ذوالفقاری عزیز این غلاف فولادی به منظور جلوگیری از ریزشهای شدید نقب و ایجاد ایمنی برای انجام عملیات لوله گذاری بوده که پس از لوله گذاری روی لوله ها با شن به ارتفاع حداقل 30 cm بالاتر از سطح آکس لوله و در مرحله بعدی شفته آهک تا انتهای سقف نقب پوشانده می شود.
م افتخاری 18:38 پنجشنبه 11 آبان 1391
1
 م افتخاری
آقای مهندس ذوالفقاری گرامی
اطلاعات شما در خصوص هزینه اجرائی بسیارهم مفید بود لیکن در برخی شرایط نظیر ریزش شدید و اشباع یودن خاک شاید چاره ای جز راهکار با هزینه بیشتر نباشد
م افتخاری 18:43 پنجشنبه 11 آبان 1391
0
 م افتخاری
خانم مهندس نعمتی گرامی
سپاس از توضیحتان از بابت نقش کولهای فولادی
که بصورت همزمان پاسخ پرسش آخر هم در آن مستتر بود
لطفاً در صورت امکان پاسخ موارد دیگر راهم بفرمائید
م افتخاری 18:49 پنجشنبه 11 آبان 1391
0
 م افتخاری
ضمن اینکه دتایل پرسازی مورد اشاره ، همان دتایل رایج در پروژه های لوله گذاری فاضلاب در زمینهایی است که احتمال وجود آب در اطراف لوله فاضلاب وجود دارد . لیکن برای حفاظت بندها و جلوگیری از نشت فاضلاب به آبهای زیرزمینی باید تمهیدات ویژه ای اندیشیده شود
فرزاد وفادار 23:21 آدینه 12 آبان 1391
0
 فرزاد وفادار
با تشکر از مطلب مفیدتون
کاش توضیح بهتری میدادید. ممنون
ثنا نعمتی 08:02 یکشنبه 14 آبان 1391
1
 ثنا نعمتی
در ارتباط با خوردگی کول ها عرض کردم این غلاف ها به صورت موقت و نقش پیشگیری از ریزش های شدید در حین عملیات را در طول مدت لوله گذاری و کارهای تکمیلی تونل داشته و پس از پایان پرسازی روی لوله نقش مقاومتی چندانی نخواهد داشت.
در رابطه با نشت فاضلاب قطعاً در این پروژه نیز تمامی آزمایشات مربوطه از جمله آزمایش آب بندی لوله های فاضلاب پیش از تحویل انجام گردیده است.
و همین طور در مورد هزینه روش های دیگر از جمله پایپ جکینگ، در یک مقطع 30 متری هزینه طراحی و ساخت این کول های فولادی توسط مهندسین اجرایی شرکت پیمانکار، مقرون به صرفه بوده است.
مائده علیشاهی 14:30 دوشنبه 15 آبان 1391
0
 مائده علیشاهی
از مشارکت دوستان در نظر دهی بسیار خرسندم و البته علت آن روزنوشت خانم نعمتی عزیز هستش..
ممنون..
مهدی مقدم 22:23 پنجشنبه 18 آبان 1391
0
 مهدی مقدم
با سلام و حسته نباشید
من متوجه نشدم این صفحات چگونه کارگذاشته می شوند؟ از روی زمین کوبیده میشود؟
زینب باران 22:17 شنبه 10 خرداد 1393
1
 زینب باران
سپاس خانم مهندس نعمتی.
سپاس از کامنت های ارزشمند مهندس ذوالفقاری و مهندس افتخاری.